QPG

Kontakt

 

PROFIL

Särpräglad, tidlös och ändamålsenlig arkitektur. Bostäder med hög kvalitet eller som vi brukar fråga oss själva – Kan det här bli Nordens bästa bostäder?

Stundtals blir det riktigt bra. Vi nomineras och belönas för ombyggnader av miljonprogrammets bostäder, för nya bostäder, för billiga bostäder och för bra bostäder. Hållbara bostäder. Vi har ett passionerat intresse för bostadsarkitekturen och har djup kunskap om de förutsättningar som omger bostadsbyggandet.

Under vår snart 20-åriga historia har vi drivits av att utveckla bostadens arkitektur och att utforska bostaden som uppgift. Det bor ungefär 15 000 människor i bostäder och stadsdelar som QPG har varit delaktiga i utvecklandet av. Alla är olika och har olika drömmar och behov. Våra projekt utgör fond för behoven och drömmarna. Sen ritar vi bilhallar, handels- och industriprojekt och stadsbyggnadsprojekt också, och ibland kontor och restauranger och en och annan förskola. Tillsammans har erfarenheterna givit oss en övergripande syn på arkitekturen som plats för möten mellan människor.

Gemensamt för projekten är också vår tro på samtalet som metod. Välkommen att delta!

 

Förresten...
Visste du att QPG även är miljödiplomerade enligt Svensk Miljöbas. Vill du läsa vår miljöpolicy är det bara att trycka här.

 

KONTAKTA OSS

Hitta till oss
Kontoret har entré i gamla Landsarkivet, nära Götaplatsen. Parkering finns vid Kårhuset och Konserthuset.

Postadress:
QPG AB
Box 53 176
400 15 Göteborg

besöks- och leveransadress:
geijersgatan 1
411 34 Göteborg

Telefon:
031 - 303 44 00

 

 

 

MEDARBETARE

Ella Bergström | arkitekt SAR/MSA 031 - 303 44 12 ella@qpg.se

Ella Bergström | arkitekt SAR/MSA
031 - 303 44 12
ella@qpg.se

Rodrigo Cornejo | BIM-praktikant rodrigo@qpg.se

Rodrigo Cornejo | BIM-praktikant
rodrigo@qpg.se

Carl Darenlind | arkitektpraktikant carl@qpg.se

Carl Darenlind | arkitektpraktikant
carl@qpg.se

Anders Eloff | arkitekt MSA | delägare 031 - 303 44 01 anders@qpg.se

Anders Eloff | arkitekt MSA | delägare
031 - 303 44 01
anders@qpg.se

Anders Grape  | arkitekt / byggnadsingenjör 031 - 303 44 10 andersg@qpg.se

Anders Grape  | arkitekt / byggnadsingenjör
031 - 303 44 10
andersg@qpg.se

Per Hammarson | arkitekt MSA 031 - 303 44 03 per@qpg.se

Per Hammarson | arkitekt MSA
031 - 303 44 03
per@qpg.se

Nisse Hassellöf | arkitekt MSA | delägare 031 - 303 44 02 nisse@qpg.se

Nisse Hassellöf | arkitekt MSA | delägare
031 - 303 44 02
nisse@qpg.se

Linda Heiman | arkitekt MSA 031 - 303 44 06 linda@qpg.se

Linda Heiman | arkitekt MSA
031 - 303 44 06
linda@qpg.se

Sofia Hemming | arkitekt MSA 031 - 303 44 11 sofia@qpg.se

Sofia Hemming | arkitekt MSA
031 - 303 44 11
sofia@qpg.se

Titti Hosa | arkitekt SAR/MSA 070 - 775 85 73 titti@qpg.se

Titti Hosa | arkitekt SAR/MSA
070 - 775 85 73
titti@qpg.se

Diego Hoyos Canseco | arkitekt MSA 031 - 303 44 14 diego@qpg.se

Diego Hoyos Canseco | arkitekt MSA
031 - 303 44 14
diego@qpg.se

Ida Högström | arkitekt MSA 031 - 303 44 04 ida@qpg.se

Ida Högström | arkitekt MSA
031 - 303 44 04
ida@qpg.se

Matilda Lidberg | arkitektpraktikant 031 - 303 44 16 matilda@qpg.se

Matilda Lidberg | arkitektpraktikant
031 - 303 44 16
matilda@qpg.se

Mattias Joklint | arkitekt SAR/MSA / byggnadsingenjör 031 - 303 44 09 mattias@qpg.se

Mattias Joklint | arkitekt SAR/MSA / byggnadsingenjör
031 - 303 44 09
mattias@qpg.se

Petter Lodmark | arkitekt MSA | delägare 031 - 303 44 15 petter@qpg.se

Petter Lodmark | arkitekt MSA | delägare
031 - 303 44 15
petter@qpg.se

Erica Nilsson | arkitekt MSA 031 - 303 44 05 erica@qpg.se

Erica Nilsson | arkitekt MSA
031 - 303 44 05
erica@qpg.se

Oskar Nordenmark | arkitekt MSA 031 - 303 44 13 oskar@qpg.se

Oskar Nordenmark | arkitekt MSA
031 - 303 44 13
oskar@qpg.se

Jennie Selvefors | arkitekt SAR/MSA 031 - 303 44 08 jennie@qpg.se

Jennie Selvefors | arkitekt SAR/MSA
031 - 303 44 08
jennie@qpg.se

Helena Stangenberg | arkitekt SAR/MSA 031 - 303 44 07 helena@qpg.se

Helena Stangenberg |
arkitekt SAR/MSA
031 - 303 44 07
helena@qpg.se

 

 

JOBBA HOS OSS

PRAKTIK

Om du studerar till arkitekt eller byggnadsingenjör och vill praktisera hos oss är det bra att tänka på det här: Vi tar in nya praktikanter på termins- eller årsbasis. Söker du praktik inför höstterminen vill vi ha din ansökan före 15 maj Om du söker praktik inför vårterminen vill vi gärna att du söker före den 1 december. Berätta lite om dig själv, dina erfarenheter och varför du söker dig till QPG i ett mail till praktik@qpg.se.

 

LEDIGA JOBB

Om det finns förutsättningar för oss att anställa dig skiftar såklart ständigt, men om du brinner för bostäder och bostadsbyggande, samhällsbyggande och arkitektur vill vi alltid träffa dig.

Vi tror på att utvecklas tillsammans och har alltid en långsiktighet i våra rekryteringar. Om du vill utvecklas med oss, inspirera och inspireras, tillsammans med mer eller mindre erfarna arkitekter på QPG så berätta gärna lite om dig själv och dina erfarenheter i ett mail till hej@qpg.se, så hittar vi en tid för att träffas över fika eller lunch.


JUST NU

Vi söker en handläggande ingenjör. Du kommer att vara med att utveckla vår projekteringsmetodik och våra rutiner så att vi kan bli ännu bättre projektörer. Du ledsagar våra arkitekter i detaljernas underbara värld. Vi tror att du har några eller många års erfarenhet som konsult. Du är antagligen nyfiken, trygg med din kunskap och villig att dela med dig av dina erfarenheter. Erfarenhet av, intresse för och kunskap om bostadsarkitektur är meriterande, precis som erfarenhet av projektering i Revit.

Viktigast av allt är ändå att du vill vara med och utveckla framtidens bostäder tillsammans med oss.

 

UTMÄRKELSER

Hedin Bil Jönköping - Nominerat Förslag - Jönköpings Stadsbyggnadspris 2016

Lisa Sass Gata - Andra Pris - SABO Årets Renovering 2015

AMG Performance Center - Nominerat Förslag - Glaspriset 2014

Råda Säteri - Nominerat Förslag - Helgopriset 2013

Brf Borgen - Nominerat Förslag - Borås Stadsbyggnadspris 2012

Hedin Bil Osdal - Nominerat Förslag - Borås Stadsbyggnadspris 2012

Kv. Svanen - Nominerat Förslag - Borås Stadsbyggnadspris 2008

Kv. Stenhammar - Nominerat Förslag - Borås Stadsbyggnadspris 2008

Kv. Golfbollen - Nominerat Förslag - Växjö Stadsbyggnadspris 2008

Östra Balltorp - Nominerat Förslag - Sveriges Arkitekters Bostadspris 2007

Östra Balltorp - Pris - Helge Zimdalpriset 2007

Svenska Hus Huvudkontor - Nominerat Förslag - Helge Zimdalpriset 2007

Svenska Hus Huvudkontor - Pris - Per Och Alma Olssons Pris 2006

Salviaterassen - Nominerat Förslag - Sverige Arkitekters Bostadspris 2005

Kv. Bifrost - Nominerat Förslag - Helge Zimdalpriset 2003